Ozonowanie pomieszczeń to proces usuwania szkodliwych substancji z powietrza w celu oczyszczenia i dezynfekcji pomieszczenia za pomocą ozonu - silnego utleniacza, który niszczy bakterie, wirusy, pleśnie i grzyby
Ozonowanie pomieszczeń poprawia jakość powietrza i może pomóc w zwalczaniu chorób związanych z układem oddechowym . Jest to szczególnie ważne w przypadku alergików, osób z chorobami układu oddechowego i astmą. Ozon jako naturalny silny utleniacz skutecznie usuwa wszelkiego rodzaju uciążliwe zapachy.
Najczęściej zabiegom ozonowania poddawane są: mieszkania, biura, hotele, szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, sklepy, sale konferencyjne, piwnice oraz strychy. W praktyce możemy ozonować każde zamknięte pomieszczenie, w zależności od naszych indywidualnych potrzeb.
Usługi ozonowania realizujemy przy użyciu profesjonalnego sprzętu polskiego producenta Laboratorium naukowo-wdrożeniowe Korona oraz ECS O3ozon. Stężenie ozonu monitorujemy podczas zabiegów profesjonalnym miernikiem ozonu OCT-3 producenta DeltaTech Electronics.
Ozonowanie pomieszczeń jest bezpieczne, o ile jest przeprowadzane przez doświadczonych specjalistów, zachowujących normy bezpieczeństwa. Profesjonalne ozonowanie zawsze wiąże się z monitorowaniem stężeń ozonu przy pomocy miernika ozonu. Pomiary takim miernikiem dają gwarancję skuteczności zabiegu oraz określają jego całkowity czas.
Tak, podczas procesu ozonowania pomieszczenia należy opuścić. Ozon jest szkodliwy dla ludzi i zwierząt, dlatego ważne jest, aby w tym czasie nie przebywać w pomieszczeniu, które jest ozonowane. Zaleca się również usunięcie roślin z ozonowanych pomieszczeń.
Częstotliwość ozonowania pomieszczeń zależy od wielu czynników. Zazwyczaj jednak zaleca się, aby ozonować pomieszczenia co kilka miesięcy.
Nie, po procesie ozonowania nie pozostają żadne ślady. Ozon rozkłada się w powietrzu do tlenu, więc nie zostają żadne resztki ani ślady po procesie ozonowania. Po zabiegu pozostaje charakterystyczny zapach świeżego powietrza.
Przed ozonowaniem pomieszczenia należy usunąć z niego wszystkie rośliny, zwierzęta domowe. Zabezpieczyć folią sprzęt elektroniczny. Należy również uszczelnić pomieszczenie, aby utrzymać odpowiednie stężenie ozonu oraz uniemożliwić przedostanie się gazu do postronnych pomieszczeń np. sąsiednich mieszkań. W tym celu zaklejamy folią/taśmą drzwi, okna oraz kratki wentylacyjne.
Czas trwania procesu ozonowania zależy od wielu czynników, takich jak wielkość pomieszczenia, poziom zanieczyszczeń, oraz cel zabiegu. Zazwyczaj cały zabieg trwa dla mieszkania od 2 do kilku godzin. Ozonowanie samochodu zajmuje ok. 30-45 minut.
Po ozonowaniu pomieszczenia należy dokładnie wywietrzyć przez co najmniej 30 minut. Po potwierdzeniu miernikiem bezpiecznego stężenia ozonu, pomieszczenia są oddawane do dalszego użytkowania.